Letní medaile pro spolek Černí koně v prodeji!
Zpět do obchodu

Registrace

ZŘÍCENINA HRADU TROSKY V ČESKÉM RÁJI

10_Trosky

 

Na dvou čedičových skalách v oblasti Českého ráje se tyčí zbytky věží hradu Vartenberků – Trosek. Tato zřícenina hradu se nachází přibližně mezi Turnovem a Jičínem v Libereckém kraji v okrese Semily. Trosky jsou bezesporu jednou z nejznámějších hradních zřícenin v České republice.

Historie hradu Trosky a zajímavosti

Hrad se začal stavět ve 14. století mezi dvěma čedičovými homolemi, kde vznikla vnitřní část hradu. Díky této poloze měl hrad dokonalou ochranu – z jihu se rozkládal prudký svah, na severu bylo vystavěno předhradí a boky hradu pak chránily již zmíněné čedičové homole. Na vrcholu hradu byly postaveny dvě věže, které se dochovaly až dodnes. Obě tyto věže dostaly i své názvy – Baba a Panna. Pro zajímavost – věž Panna byla pojmenována díky své nepřístupnosti a nedobytnosti. Zakladatel hradu byl Čeněk z Vartenberka, po jeho smrti však hrad připadl králi Václavu IV. Poté hrad často měnil své majitele a odolával nájezdům nepřátel. Až v roce 1469 byly Trosky dobyty královským vojskem a staly se pouze střediskem hospodářské správy. Až v 19. století v době pozdního romantismu byla zřícenina hradu znovu připomenuta a stala se tak častým tématem a inspirací pro mnohé malíře a básníky. Jak ale však hrad dříve vypadal, o tom historické prameny mlčí. Je tak jen na naší fantazii, jakou podobu Troskám připíšeme.

 

Přibližně 500 metrů od hradu v příkré skalnaté a zalesněné stráni můžete narazit na jeskyni, která sloužila ve své době hlavně jako úniková chodba vedoucí přímo z hradu. Právě touto chodbou mohl být hrad zásobován v době obléhání nezbytnými potravinami.

Otevírací doba a vstupné

V současné době je provoz hradu bez průvodce, je tak jen na každém z Vás, kdy hrad navštíví. V roce 1999 se však započala stavba rozhledny na jedné z věží, a tak si při dobrém počasí můžete vychutnat nádherný pohled na malebnou krajinu Českého ráje. Základní vstupné činí 70 Kč (zlevněné 45 Kč) a pokud jedete celá rodina zaplatíte za vstupné 185 Kč.

Návštěvní doba je závislá na ročním období, a tak zatímco v hlavní sezóně (květnu až srpnu) je otevřeno kromě pondělí každý den od osmi do pěti (v záři je to podobné, ale zavírá se o hodinu dříve, tedy ve čtyři hodiny odpoledne), dubnu a říjnu hrad můžete navštívit pouze o víkendech a svátcích od devíti do čtyř. Ostatní měsíce jsou Trosky zavřeny a vstup na rozhlednu není možný.

Okolí a tipy na výlet

Kromě návštěvy hradu Trosky si můžete díky výhodné poloze tohoto místa vychutnat i jiné přírodní krásy Českého ráje. Na mysli máme především Prachovské skály, které jistě stojí za návštěvu díky krásným vyhlídkám na okolní krajinu, Hruboskalsko – navštěvované hlavně díky turistice a horolezectví, ale také ochutnávku historie v podobě zámku Dětenice. Co se týče dalších historických památek, v okolí zříceniny hradu Trosky se jich nachází opravdu mnoho. Zmínit bychom mohli zámky Hrubý Rohozec a Humprecht, hrady Valdštejn a Kost.

 

Autor: Zuzana Pospíchalová (https://desperado.cz/)

Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále https://desperado.cz/ 

 

 

Zpět do obchodu