Jarní medaile pro Nadační fond dětské onkologie Krtek v prodeji!
Zpět do obchodu

Registrace

Červená Lhota – zámek jako vystřižený z pohádky

„Zlatovlásko, krásko, kdo ví, co bude dál?“ Tato slova si zpívá Jiřík v podání herce Petra Štěpánka, když na loďce pluje za svou vysněnou Zlatovláskou. A v pozadí se objevuje jeden krásný zámek, který jako by byl pro tuto pohádku stvořen. Jistě už nemusím příliš napovídat, že jde o Červenou Lhotu.

 

 

Zámek Červená Lhota najdete v jižních Čechách, necelých 20 kilometrů severozápadně od Jindřichova Hradce. Stojí u stejnojmenné malé vesnice, správní části nedaleké obce Pluhův Žďár. Několik usedlostí a hospodářských stavení, které tvoří tuto místní část, dříve sloužilo jako hospodářské zázemí zámku.

Historie zámku

Není snad návštěvníka, kterého by romantický zámek Červená Lhota, stojící na skále a zrcadlící se na hladině rybníka, neokouzlil. Ačkoliv vypadá, že si jej sami filmaři nechali postavit jako kulisu pro natáčení krásných pohádek, stojí tu tento zámek už několik století. Přesněji od první poloviny 16. století. Kolem roku 1530 koupil rytíř Jan Kába z Rybňan zdejší gotickou tvrz, která tu byla vybudována ještě o dvě století dříve. Šlo o několik budov na skalním ostrohu, které nechal Kába přestavět na renesanční zámeček. Vznikla čtyřkřídlá stavba uzavřená kolem malého nádvoří. Nechal také odtěžit část skalní šíje a přehradit protékající potok. Tím vznikl vodní zámek nad hladinou rybníka. O kousek výš na návrší nad rybníkem později nechal vybudovat zámeckou kapli, která dnes nese název kaple Nejsvětější Trojice. Ke stavbě se rozhodl po morové epidemii, při které v roce 1557 přišel o pět dětí. Zbylí čtyři synové zámek později zdědili a dva z nich na něm se svými rodinami žili, ovšem rozhodně ne v idylických vztazích.

Od konce 16. století měnilo panství docela často své majitele. Mezi ty významnější patřil rod Slavatů. Slavatové využívali Červenou Lhotu jako oblíbený letohrádek a v 17. století si jej nechali barokně upravit. Dalším významným majitelem Červené Lhoty byl knížecí rod Schönburg – Hartensteinů. Knížata vlastnila zámek od roku 1835 do roku 1945, kdy jim byl vyvlastněn. Poté v něm byla zřízena dětská ozdravovna, ale jen na jeden rok. Od roku 1949 pak byl zámek zpřístupněn veřejnosti.

Tři prohlídkové trasy

Na Červené Lhotě jsou na výběr tři prohlídkové okruhy. Základní okruh provádí návštěvníky prvním patrem zámku, které je situováno do podoby z roku 1910, kdy byla dokončena jeho poslední přestavba. Interiéry zahrnují prostory reprezentativní, společenské i soukromé. K vidění jsou pokoje zařízené krásným původním mobiliářem a také vzácná umělecká díla. Na druhém prohlídkovém okruhu se dostanete do podkrovních pokojů, které vznikly až při poslední přestavbě zámku. K vidění jsou především dětské pokoje s historickými hračkami. Třetí prohlídka zavede návštěvníky do sklepení částečně zapuštěného do skály a přiblíží podobu původní tvrze.

Proč je Červená Lhota vlastně červená?

A proč je vlastně fasáda zámku červená? Svou typickou barvu nese už od počátku 17. století, na tuto otázku se však zatím nenašla odpověď. To ale neznamená, že by se k ní nevázalo několik legend. Ta nejznámější hovoří o nešťastném soužití rodin bratrů Kábů. Bratry dělila jiná víra a také vzájemná nesnášenlivost jejich manželek. Právě bezbožnou manželku jednoho z bratrů měl zámeckým oknem odnést ďábel. Její tělo se nikdy nenašlo, zůstala po ní jen krvavá skvrna na bělostné zdi zámku. Ačkoliv se tuto skvrnu pokoušeli opakovaně přetřít, neustále vystupovala na povrch a připomínala tragickou událost. Proto se majitelé zámku rozhodli přetřít jej celý na červeno. Takto historii popisuje pověst a můžeme si jen domýšlet, kolik z ní může být pravdou.

Filmaři na Červené Lhotě

Zámek si sice filmaři nenechali postavit, hojně jej ale využívají k natáčení. Točila se tu řada známých pohádek a filmů, z těch nejznámějších třeba Princezna Zlatovláska, O princezně na hrášku, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí, Svatby pana Voka, Pan Vok odchází nebo Pan Tau.

Romantické je i celé okolí zámku. Můžete si obejít Zámecký rybník a pokochat se pohledy na zámek ze všech stran. Nebo si pronajmout loďku a vyplout na hladinu rybníka stejně jako Jiřík ve zmiňované pohádce Princezna Zlatovláska.

 

Autor: Martina Limbergová (Primavylety.cz)

Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále www.primavylety.cz

Zpět do obchodu