Jarní medaile pro Nadační fond dětské onkologie Krtek v prodeji!
Zpět do obchodu

Registrace

Výlet na Praděd – nejvyšší horu Moravy a symbol Jeseníků

Symbolem Jeseníků je bezesporu jejich nejvyšší hora Praděd. Kdo by alespoň z fotek nebo televize neznal typickou siluetu vysílače a hotelu na jeho vrcholu, která tu stojí už 40 let? Letos v létě jsme se vydali prohlédnout si tuto zajímavou stavbu a pokochat se nádhernými výhledy, které Praděd nabízí.

 

 

Praděd je hora ležící v Hrubém Jeseníku. Se svou výškou 1491 metrů je nejvyšší horou tohoto pohoří i celé Moravy a pátou nejvyšší horou v Česku. Vrchol Pradědu se nachází ve Slezsku, pod ním probíhá historická hranice Moravy a Slezska a také hranice Moravskoslezského a Olomouckého kraje. To jsou údaje, které známe už z hodin zeměpisu. Kromě těchto faktů ale platí i ten, že výlet sem rozhodně stojí za to, ať už kvůli nádherné přírodě nebo úžasným výhledům do širokého okolí.

 

Odkud a jak na Praděd?

Na Praděd se můžete vydat různými způsoby a z různých stran. Pro turisticky zdatné se nabízí výšlap po modré značce z Koutů nad Desnou nebo po červeně značené trase po hřebenu z Červenohorského sedla. Nejkratší a nejsnáze schůdná je trasa zelená, která vede z Karlovy Studánky a kopíruje silnici vedoucí ze sedla Hvězda k chatě Ovčárna a dále na vrchol Pradědu. Z Karlovy Studánky se můžete vydat také po naučné stezce Bílá Opava a pokochat se pohledem na vodopády na této říčce, to už je ale zase trochu náročnější. My si zvolili tu úplně nejpohodlnější možnost. Auto jsme zaparkovali na parkovišti Hvězda a nechali se odtud vyvézt autobusem k Ovčárně (je také možné vyjet k Ovčárně vlastním autem). Pěšky jsme pak šli až závěrečných 3,5 kilometru po široké silnici do táhlého, ale mírného kopce.

3Praded

Od chýše k modernímu vysílači

Dnes už si jen pamětníci vzpomenou, jak vypadal vrchol Pradědu bez útlé stavby vysílače. Ten ale nebyl prvním lidským počinem v tomto místě. Už na počátku 19. století tu stála jednoduchá chýše, sloužící jako úkryt před nepřízní počasí. Přestože byla později nahrazena větší budovou, stále nestačila vzrůstajícímu zájmu turistů. Vznikl tak plán na stavbu větší turistické chaty. V letech 1903 – 1912 tu pak byla postavena i kamenná rozhledna s názvem Strážní věž Habsburk. Bohužel však byla vybudována z málo odolného kamene, který postupem času zvětrával. Přes všechny plány na rekonstrukci se zchátralá rozhledna v roce 1959 zřítila. V té době se už ale rozmáhalo televizní vysílání a zájmu telekomunikačních společností neunikl ani Praděd.

4Praded

Nejdříve na jeho vrcholu vyrostla dřevěná konstrukce s vysílačem a v roce 1968 pak začala výstavba nového vysílače, který navrhl architekt Jan Liška. Jako první byla zbudována silnice z Ovčárny, která dodnes slouží jako zásobovací trasa. Stavba trvala kvůli náročným povětrnostním podmínkám, které dovolovaly stavařům pracovat nanejvýš šest měsíců v roce, až do roku 1980. Vysílací věž původně vyrostla až do výšky 162 metrů, v roce 1992 ale po výměně anténního nástavce klesla na 146,5 metru. I tak je ale pátou nejvyšší věží v Česku a vrchol vysílače je nejvyšším bodem ČR, když se počítají i uměle vytvořené body.

5Praded

Vyhlídková plošina

Kromě vysílače najdete v této elegantní budově restauraci, hotel a vyhlídkovou plošinu. Po výšlapu jsme se v restauraci posilnili dobrým obědem a pak se vydali užít si výhledy na vyhlídkovou plošinu ve výšce přes 70 metrů nad zemí. Námahu nás to nestálo žádnou, nahoru nás pohodlně vyvezl výtah. Vyhlídková plošina je prostorná a skýtá krásné pohledy na vzdouvající se Jeseníky, ale také Krkonoše a Beskydy, při velmi dobré viditelnosti prý i slovenská pohoří Vysoké Tatry a Malou Fatru.

Unikátní horská flóra

Po cestě na Praděd a zpátky by byla jistě škoda nesklonit také hlavu a nepohlédnout kolem sebe na rozmanitost a krásu zdejší flóry a fauny. Ostatně celá oblast patří do národní přírodní rezervace Praděd, nejrozsáhlejší rezervace v Česku s rozlohou přes 2 000 hektarů, spadající pod chráněnou krajinnou oblast Jeseníky. NPR Praděd chrání především unikátní přírodu vrcholových partií a příkrých svahů Hrubého Jeseníku. Příroda je tu velmi rozmanitá, od říčních údolí a zalesněných strání až po horské bezlesí na vrcholcích hor. Důvodem ochrany jsou zachovalé unikátní ekosystémy, kde se daří přežívat mnoha vzácným druhům horské flóry. Roste tu i několik endemických druhů jako je například zvonek jesenický, který se vyskytuje pouze v blízkosti skalisek na Petrových kamenech, třetím nejvyšším vrcholu Jeseníků na dohled od Pradědu. Ve znaku CHKO Jeseníky najdete jeho příbuzného – zvonek vousatý. Ten v Česku roste především v oblasti Hrubého Jeseníku a po cestě na Praděd v letních měsících jeho krásné květy jistě nepřehlédnete.

Klimatické podmínky na Pradědu jsou drsné, průměrná roční teplota je pouhý 1°C. I v teplý letní den doporučuji raději přibalit na výlet nějakou mikinu nebo větrovku. Počasí se tu může změnit doslova během pár minut, o tom jsme se sami přesvědčili. Na jasné slunečné nebe se během chvíle přihnaly těžké mraky a v okolních údolích se spustila pořádná bouřka. Nám se déšť vyhnul, ale když vrchol zahalily šedé mraky a rozfoukal se vítr, rázem se docela citelně ochladilo a za mikinu v batohu jsme byli rádi.

 

Autor: Martina Limbergová (Primavylety.cz)

Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále www.primavylety.cz

Zpět do obchodu