Letní medaile pro spolek Černí koně v prodeji!
Zpět do obchodu

Registrace

ZÁMEK HLUBOKÁ

Hluboká nad Vltavou patří mezi nejznámější turistická místa v České republice. Nachází se zde velmi známý zámek Hluboká s nezaměnitelnou architekturou, který je velmi oblíbený u turistů z celé republiky. V současnosti se nachází v péči státní památkové správy, konkrétně Národního památkového úřadu. Kromě úžasné architektury a vnitřních expozic je možné obdivovat i Alšovu jihočeskou galerii.

Hluboka1

Samotný objekt byl postaven ve druhé polovině 13. století jako gotická tvrz. V 15. století byla Hluboká obývána jako gotický hrad panem Vilémem z Pernštejna. Po jeho smrti se hrad dostal do vlastnictví Habsburků. Až o něco později byla provedena výrazná přestavba, která změnila ráz objektu do renesanční podoby. Zhruba v polovině sedmnáctého století se zámek dostal do vlastnictví Schwarzenbergů, kteří ho později, v 18. století, nechali přestavět do barokní podoby.

Hluboka2

V první polovině století devatenáctého pak došlo k úpravám inspirovaným britským královským zámkem Windsor. Tyto úpravy byly definitivně dokončeny až roku 1871.

Schwarzenbergové obývali zámek Hluboká až do obsazení Československa nacistickými vojsky. Poslední naděje na navrácení zámku do jejich rukou padla v roce 1947, kdy byl ustanoven tzv. Lex Schwarzenberg, který rod připravil o veškerý majetek.

V současné době může Hlubokou navštívit široká turistická veřejnost. Zámek Hluboká je obklopen nádherným anglickým parkem, který je plný původních dobových soch. Jistě si vychutnáte i bohatě zdobené interiéry, které byly naštěstí zachovány. Součástí zámku je také nezbytná kaple.

Tato oblast České republiky nabízí vícero nádherných míst. Doporučujeme například zámek Třeboň, ležící nedaleko nebo gotický hrad Zvíkov. Nebo byste možná chtěli obdivovat historické centrum města České Budějovice, případně zamířit o něco více na jih a navštívit Český Krumlov a jeho zámek.

 

Autor: Marek Kos (https://desperado.cz/)

Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále https://desperado.cz/ 

Zpět do obchodu