Prodej letních medailí pro dobrou věc zahájen!
Zpět do obchodu

Registrace

Malebné Dačice – empírový zámek a první kostka cukru na světě

Osladit si čaj kostkou cukru je pro nás běžné. Věděli jste však, kde kostkový cukr spatřil světlo světa? Bylo to v jedné malebné obci na pomezí Moravy a Čech, v Dačicích. To ale není jediný důvod, proč se sem vydat na výlet.

dacice1

 

Čechy nebo Morava?

Dačice, malé město se zhruba 7 300 obyvateli, leží v Jihočeském kraji, v okrese Jindřichův Hradec. Tento nejvýchodnější konec kraje ale zároveň leží na historickém území Moravy, kam dříve patřil. Není tedy divu, že jsou Dačice přirozeným kulturním, obchodním a sportovním centrem i jihozápadního cípu Moravy. Historické jádro města je městskou památkovou zónou, které dominuje krásný empírový zámek. 

Zámek Dačice

Zámek, který stojí na křižovatce Havlíčkova náměstí a Hradecké ulice, nechal na konci 16. století postavit Oldřich Krajíř z Krajku, majitel zdejšího panství. První písemná zmínka pochází z roku 1591 a hovoří o novostavbě. Nový zámek nahradil pro rodinné sídlo nedostačující prostory starého zámku. Ten byl přitom dostavěn jen krátce předtím, v letech 1572 – 1579 Albrechtem Krajířem z Krajku. Dvoupatrová renesanční budova starého zámku se sgrafitovou fasádou stojí na ulici Krajířova a dnes slouží jako sídlo městského úřadu.

Nový zámek byl také původně postaven v renesančním stylu a od svého vzniku měnil poměrně často své majitele. Krajířové jej vlastnili necelých 20 let, než jejich rod vymřel. Poté se tu vystřídalo několik dalších šlechtických rodů – Dubští z Třenbomyslic, Berkové z Dubé a Lipé a Fürstenbergové. Od nich pak zámek koupil v roce 1728 Jindřich Karel hrabě z Osteinu, který ihned zahájil jeho barokní přestavbu. Na počátku 19. století přešlo panství dědictvím do majetku rodu Dalbergů, kteří zámku vtiskli dnešní podobu. Nejdříve nechali v empírovém stylu přestavět samotnou budovu, ve 30. letech 19. století pak došlo na úpravu interiérů. Po vymření rodu Dalbergů v roce 1940 zdědili zámek Salmové, ovšem už za pět let jim byl zestátněn. Později byl zpřístupněn veřejnosti a je tomu tak dodnes.

Na zámku sídlí Městské muzeum a galerie Dačice a nabízí také prohlídkový okruh pro návštěvníky. Interiéry zámku jsou uchovány v podobě, jakou měli na počátku 20. století, kdy tu žila poslední generace rodu Dalbergů. V celkem 21 reprezentativních, společenských i soukromých pokojích je k vidění původní mobiliář, mnoho osobních předmětů rodiny i cenné umělecké a přírodovědné sbírky. Uvidíte například krásně vybavené obytné pokoje, dvě unikátní knihovny nebo sál předků s portrétní galerií. Na zámek pak navazuje zámecký park, který vybízí k příjemné procházce.

 

Kostel sv. Vavřince a městská věž

Zámek i celé Dačice a jejich okolí si pěkně z ptačí perspektivy prohlédnete z městské věže přiléhající k západnímu průčelí kostela svatého Vavřince. Tato 51 metrů vysoká renesanční hranolová věž byla postavena v letech 1586 – 1592 a odolala i požáru, který vedl v 18. století ke zbourání původního kostela stojícího na tomto místě už od 12. století. Dnešní kostel sv. Vavřince pochází z let 1775 – 1788 a je jednolodní pozdně barokní stavbou s půdorysem ve tvaru latinského kříže.

 

Kostka cukru z Dačic

Dokážete si představit mít ve spíži tvrdou homoli cukru a pro každý kousek muset brát do ruky štípací kleště, případně dláto a kladívko? Právě takto to až do poloviny 19. století vypadalo v každé domácnosti. A nebylo tomu jinak ani doma u dačického cukrovarníka Jakuba Kryštofa Rady. Když si ale jeho žena Juliana v létě roku 1841 poranila prst při sekání cukrové homole, rozhodl se to změnit. Už za pár týdnů představil svůj vynález – cukr porcovaný na malé kostičky. Kostkový cukr si rychle našel oblibu a pan Rada si jej nechal v roce 1843 patentovat. Vznik kostkového cukru si město Dačice připomíná žulovým památníkem poblíž kostela sv. Vavřince a také stálou expozicí v Městském muzeu a galerii. I my jsme si z Dačic odvezli na památku kostku cukru, kterou jsme dostali k dobré kávě v zámecké kavárně.

 

Autor: Martina Limbergová (Primavylety.cz)

Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále www.primavylety.cz

Zpět do obchodu

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení