Letní medaile pro spolek Černí koně v prodeji!
Zpět do obchodu

Registrace

Klášter Rosa coeli kousek od Brna – „Růže nebes“ ztracená v čase

Kousek od Brna leží malé městečko Dolní Kounice a v něm velmi působivá zřícenina kláštera Rosa coeli. Ten patří mezi nejvýznamnější vrcholně gotické církevní památky ve střední Evropě a rozhodně stojí za vidění.

Klášter Rosa coeli (v překladu Růže nebes) založil v roce 1181 pro ženskou větev řádu premonstrátů moravský velmož Vilém z Pulína. Ve 14. století klášter získal gotickou podobu a původní románskou baziliku nahradil rozsáhlejší gotický kostel. V té době byl také postaven klášterní hrad na přilehlém kopci. I přes krásný poetický název se klášteru nedařilo příliš růžově. V roce 1423 jej vyplenila husitská vojska, tehdy kostel přišel o střechu a původní klenba nebyla již nikdy obnovena.

Neřestné jeptišky vedly ke zkáze

Během 16. století se v klášteře údajně velmi uvolnily mravy. Jeptišky i představený kláštera probošt Martin Götschel se nezříkali žádných světských radovánek a z kláštera se stal téměř nevěstinec. Když se k tomu přidala ještě Götschelova hamižnost, kdy si chtěl nechat zapsat celé panství do svého majetku, bylo zle. Místní lidé se vzbouřili a klášter přepadli. Jeptišky nadobro vyhnali (podle některých legend vyvraždili) a od té doby i přes občasnou snahu o opravy klášter postupně chátral. K jeho zkáze přispěly i požáry, které jej i s celou obcí několikrát zachvátily. Až ve 20. století proběhly zabezpečovací a restaurátorské práce, které umožnily zachovat zbytky kláštera pro další generace.

Impozantní trosky lákají turisty i filmaře

Z kláštera a kostela se dochoval chrám sv. Petra a Pavla, přesněji jeho obvodové zdivo, schodišťová věž, kapitulní síň a rajský dvůr s křížovou chodbou. Tyto krásné prostory lákají kromě návštěvníků i filmaře. Natáčely se tu například scény pohádky O statečném kováři, seriálu Četnické humoresky nebo Labyrint 2.

Klášter Rosa coeli láká mimo jiné i svou jedinečnou atmosférou. Impozantní trosky této gotické stavby prý totiž působí pozitivně a dokáží zlepšit náladu, alespoň podle citlivých jedinců, kteří tu údajně cítí silné pozitivní energie. Já mezi takové nepatřím, ale rozhodně se mi tu líbilo.

Autor: Martina Limbergová (Primavylety.cz)

Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále www.primavylety.cz

Zpět do obchodu