Prodej letních medailí pro dobrou věc zahájen!
Zpět do obchodu

Registrace

Klášter Rosa coeli kousek od Brna – „Růže nebes“ ztracená v čase

Kousek od Brna leží malé městečko Dolní Kounice a v něm velmi působivá zřícenina kláštera Rosa coeli. Ten patří mezi nejvýznamnější vrcholně gotické církevní památky ve střední Evropě a rozhodně stojí za vidění.

Klášter Rosa coeli (v překladu Růže nebes) založil v roce 1181 pro ženskou větev řádu premonstrátů moravský velmož Vilém z Pulína. Ve 14. století klášter získal gotickou podobu a původní románskou baziliku nahradil rozsáhlejší gotický kostel. V té době byl také postaven klášterní hrad na přilehlém kopci. I přes krásný poetický název se klášteru nedařilo příliš růžově. V roce 1423 jej vyplenila husitská vojska, tehdy kostel přišel o střechu a původní klenba nebyla již nikdy obnovena.

Neřestné jeptišky vedly ke zkáze

Během 16. století se v klášteře údajně velmi uvolnily mravy. Jeptišky i představený kláštera probošt Martin Götschel se nezříkali žádných světských radovánek a z kláštera se stal téměř nevěstinec. Když se k tomu přidala ještě Götschelova hamižnost, kdy si chtěl nechat zapsat celé panství do svého majetku, bylo zle. Místní lidé se vzbouřili a klášter přepadli. Jeptišky nadobro vyhnali (podle některých legend vyvraždili) a od té doby i přes občasnou snahu o opravy klášter postupně chátral. K jeho zkáze přispěly i požáry, které jej i s celou obcí několikrát zachvátily. Až ve 20. století proběhly zabezpečovací a restaurátorské práce, které umožnily zachovat zbytky kláštera pro další generace.

Impozantní trosky lákají turisty i filmaře

Z kláštera a kostela se dochoval chrám sv. Petra a Pavla, přesněji jeho obvodové zdivo, schodišťová věž, kapitulní síň a rajský dvůr s křížovou chodbou. Tyto krásné prostory lákají kromě návštěvníků i filmaře. Natáčely se tu například scény pohádky O statečném kováři, seriálu Četnické humoresky nebo Labyrint 2.

Klášter Rosa coeli láká mimo jiné i svou jedinečnou atmosférou. Impozantní trosky této gotické stavby prý totiž působí pozitivně a dokáží zlepšit náladu, alespoň podle citlivých jedinců, kteří tu údajně cítí silné pozitivní energie. Já mezi takové nepatřím, ale rozhodně se mi tu líbilo.

Autor: Martina Limbergová (Primavylety.cz)

Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále www.primavylety.cz

Zpět do obchodu

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení