Prodej letních medailí pro dobrou věc zahájen!
Zpět do obchodu

Registrace

Chlum u Třeboně – kouzelné místo, kde v létě ožívají pohádky

V malebné jihočeské krajině plné rybníků leží malá obec Chlum u Třeboně. Právě tady jsme trávili poslední tři roky naši letní dovolenou a odtud vyráželi za poznáním krásných koutů jižních Čech. I samotný Chlum je ale velmi pěkným místem. Pojďte jej se mnou trochu prozkoumat.

Chlum u Třeboně najdete zhruba 15 kilometrů východně od Třeboně a 25 kilometrů jižně od Jindřichova Hradce, do jehož okresu spadá. Se svými asi dvěma tisíci obyvateli patří mezi malé obce, v létě je tu ale díky turistům poměrně rušno. Kolem místního rybníka Hejtman se nachází několik velmi oblíbených kempů. A nechybí ani penziony pro ty, kteří vyhledávají spíše pohodlí než romantiku, jako například my :-). Naší základnou byl pokaždé penzion Hejtman, který mohu jedině doporučit. Milé paní majitelky i personál, dobré jídlo a pohodlné ubytování, to vše je tu samozřejmostí.

Od průmyslu k turistice

Obec Chlum u Třeboně sahá svou historií do konce 14. století, první písemné zmínky pochází z roku 1399. Tehdy patřilo panství rodu Vítkovců. Později, v 15. století, bylo v majetku Rožmberků. Za jejich správy se ve zdejším okolí začala těžit a zpracovávat železná ruda a rozvíjel se průmysl. Průmyslovou obcí byl Chlum ještě další čtyři století, to jej postupně měli v moci rody Krajířů z Krajku, Lobkoviců, Slavatů a Stadionů. V roce 1861 koupil panství František V., vévoda z Modeny-Este, po kterém jej o čtrnáct let později zdědil následník habsburského trůnu arcivévoda František Ferdinand d’Este. Ten měl jižní Čechy velmi rád a Chlum často navštěvoval. Utlumil tu těžký průmysl a postupně obec a místní zámek jako své letní sídlo zveleboval. Co se týče průmyslu, neutichl ale úplně. Od roku 1891 až do konce 20. století tu fungovala významná sklárna Stölze, která patřila k nejlepším v Česku. Dnes je hlavním ekonomickým pohonem obce turistický ruch.

Rybník Hejtnam – kolem něj to žije

Turistickým středobodem obce je především v létě už zmiňovaný rybník Hejtman, založený v roce 1554 a pojmenovaný po hejtmanu Krajíři z Krajku. Jeho výměra činí 80 hektarů a břehy má velmi členité. Nabízí ideální podmínky pro rybáře, milovníky vodních sportů i rekreační plavce. Na jeho březích najdete kempy s upravenými plážemi, kde můžete odpočívat nebo třeba řádit s dětmi ve vodě i na břehu. Samozřejmě to chce trochu štěstí na vhodné podmínky. V roce 2018 bylo velmi sucho, hladina byla nízká a voda brčálově zelená, jako na všech ostatních rybnících v kraji. Přestože se našli nějací odvážlivci, my jsme se ten rok raději jezdili koupat do nedaleké pískovny poblíž Suchdolu nad Lužnicí, kde je voda skvělá vždy. Rok předtím i potom ale byla situace v pohodě a užili jsme si prima koupání přímo v Chlumu.

Zámek, který bohužel pustne

Za hrází Hejtmana stojí zámek, který je dnes bohužel spíš smutnou připomínkou dřívější slávy. Z některého úhlu sice vypadá zachovale, ale z jiných je vidět, jak moc by potřeboval pomoct. V roce 1710 povstal na místě dřívější tvrze, přestavěn do dnešní podoby byl v letech 1881 – 1884. Menší stavební úpravy na něm nechal provést ještě František Ferdinand d’Este na počátku 20. století. Od té doby bohužel spíše chátrá. O svůj bohatý mobiliář z doby arcivévody už dávno přišel, údajně byl odvezen na zámek Konopiště. V průběhu 20. století sloužil k všemožným účelům, od rekreačního zařízení, přes skladiště německého letectva až po internát. V současnosti je ve vlastnictví italské firmy, zůstává ale už celá léta prázdný a uzavřený. Je možné se jen projít po zámeckém parku, který také bohužel není příliš udržovaný, ale hezká romantická zákoutí v něm najdete.

Půvabný kostel Nanebevzetí Panny Marie

Dominantou obce je krásný vrcholně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Od hráze rybníka a zámku k němu vede lipová alej s Křížovou cestou, na kterou navazuje mohutné schodiště se sochami svatých. Jeho poloha na kopci mu ještě více dodává na majestátnosti. Postavený byl v letech 1737 – 1745 na popud tehdejšího majitele obce hraběte Jana Františka z Fünfkirchenu. S ním souvisí i přezdívka kostela „malá Mariazell“. Pro stavbu se totiž rozhodl po svém údajně zázračném přežití nehody, kdy ho v hospodářské budově zámku zasypalo zdivo. Věřil, že za svůj život vděčí Panně Marii, a proto na její počest nechal kostel postavit. Tuto historii připomíná i freska zdobící chrámovou kopuli.

Pohádkový Chlum aneb vodníci, kam se podíváte

Pokud máte malé děti, můžu vřele doporučit dovolenou tady na přelomu července a srpna, kdy se koná Pohádkový Chlum (zvaný také Vodnický splav). Tento sjezd vodníků je zábavou především pro děti, ale pobaví se i dospělí s dítětem v srdci :-). Od pondělí do pátku se tu konají průvody, divadelní společnosti hrají představení pro děti, pořádají se soutěže, dílničky nebo stezky s úkoly, provázené pohádkovými bytostmi. Vše ukončí slavnostní večer s lampionovým průvodem kolem rybníka a zanořením vodníků pod hladinu. O oblíbenosti této akce jasně hovoří fakt, že v loňském roce proběhl už 18. ročník. My se zúčastnili dvou posledních ročníků a byla to skvělá zábava.

 Autor: Martina Limbergová (Primavylety.cz)

Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále www.primavylety.cz 

Zpět do obchodu

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení