Jarní medaile pro Nadační fond dětské onkologie Krtek v prodeji!
Zpět do obchodu

Registrace

Chlum u Třeboně – kouzelné místo, kde v létě ožívají pohádky

V malebné jihočeské krajině plné rybníků leží malá obec Chlum u Třeboně. Právě tady jsme trávili poslední tři roky naši letní dovolenou a odtud vyráželi za poznáním krásných koutů jižních Čech. I samotný Chlum je ale velmi pěkným místem. Pojďte jej se mnou trochu prozkoumat.

Chlum u Třeboně najdete zhruba 15 kilometrů východně od Třeboně a 25 kilometrů jižně od Jindřichova Hradce, do jehož okresu spadá. Se svými asi dvěma tisíci obyvateli patří mezi malé obce, v létě je tu ale díky turistům poměrně rušno. Kolem místního rybníka Hejtman se nachází několik velmi oblíbených kempů. A nechybí ani penziony pro ty, kteří vyhledávají spíše pohodlí než romantiku, jako například my :-). Naší základnou byl pokaždé penzion Hejtman, který mohu jedině doporučit. Milé paní majitelky i personál, dobré jídlo a pohodlné ubytování, to vše je tu samozřejmostí.

Od průmyslu k turistice

Obec Chlum u Třeboně sahá svou historií do konce 14. století, první písemné zmínky pochází z roku 1399. Tehdy patřilo panství rodu Vítkovců. Později, v 15. století, bylo v majetku Rožmberků. Za jejich správy se ve zdejším okolí začala těžit a zpracovávat železná ruda a rozvíjel se průmysl. Průmyslovou obcí byl Chlum ještě další čtyři století, to jej postupně měli v moci rody Krajířů z Krajku, Lobkoviců, Slavatů a Stadionů. V roce 1861 koupil panství František V., vévoda z Modeny-Este, po kterém jej o čtrnáct let později zdědil následník habsburského trůnu arcivévoda František Ferdinand d’Este. Ten měl jižní Čechy velmi rád a Chlum často navštěvoval. Utlumil tu těžký průmysl a postupně obec a místní zámek jako své letní sídlo zveleboval. Co se týče průmyslu, neutichl ale úplně. Od roku 1891 až do konce 20. století tu fungovala významná sklárna Stölze, která patřila k nejlepším v Česku. Dnes je hlavním ekonomickým pohonem obce turistický ruch.

Rybník Hejtnam – kolem něj to žije

Turistickým středobodem obce je především v létě už zmiňovaný rybník Hejtman, založený v roce 1554 a pojmenovaný po hejtmanu Krajíři z Krajku. Jeho výměra činí 80 hektarů a břehy má velmi členité. Nabízí ideální podmínky pro rybáře, milovníky vodních sportů i rekreační plavce. Na jeho březích najdete kempy s upravenými plážemi, kde můžete odpočívat nebo třeba řádit s dětmi ve vodě i na břehu. Samozřejmě to chce trochu štěstí na vhodné podmínky. V roce 2018 bylo velmi sucho, hladina byla nízká a voda brčálově zelená, jako na všech ostatních rybnících v kraji. Přestože se našli nějací odvážlivci, my jsme se ten rok raději jezdili koupat do nedaleké pískovny poblíž Suchdolu nad Lužnicí, kde je voda skvělá vždy. Rok předtím i potom ale byla situace v pohodě a užili jsme si prima koupání přímo v Chlumu.

Zámek, který bohužel pustne

Za hrází Hejtmana stojí zámek, který je dnes bohužel spíš smutnou připomínkou dřívější slávy. Z některého úhlu sice vypadá zachovale, ale z jiných je vidět, jak moc by potřeboval pomoct. V roce 1710 povstal na místě dřívější tvrze, přestavěn do dnešní podoby byl v letech 1881 – 1884. Menší stavební úpravy na něm nechal provést ještě František Ferdinand d’Este na počátku 20. století. Od té doby bohužel spíše chátrá. O svůj bohatý mobiliář z doby arcivévody už dávno přišel, údajně byl odvezen na zámek Konopiště. V průběhu 20. století sloužil k všemožným účelům, od rekreačního zařízení, přes skladiště německého letectva až po internát. V současnosti je ve vlastnictví italské firmy, zůstává ale už celá léta prázdný a uzavřený. Je možné se jen projít po zámeckém parku, který také bohužel není příliš udržovaný, ale hezká romantická zákoutí v něm najdete.

Půvabný kostel Nanebevzetí Panny Marie

Dominantou obce je krásný vrcholně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Od hráze rybníka a zámku k němu vede lipová alej s Křížovou cestou, na kterou navazuje mohutné schodiště se sochami svatých. Jeho poloha na kopci mu ještě více dodává na majestátnosti. Postavený byl v letech 1737 – 1745 na popud tehdejšího majitele obce hraběte Jana Františka z Fünfkirchenu. S ním souvisí i přezdívka kostela „malá Mariazell“. Pro stavbu se totiž rozhodl po svém údajně zázračném přežití nehody, kdy ho v hospodářské budově zámku zasypalo zdivo. Věřil, že za svůj život vděčí Panně Marii, a proto na její počest nechal kostel postavit. Tuto historii připomíná i freska zdobící chrámovou kopuli.

Pohádkový Chlum aneb vodníci, kam se podíváte

Pokud máte malé děti, můžu vřele doporučit dovolenou tady na přelomu července a srpna, kdy se koná Pohádkový Chlum (zvaný také Vodnický splav). Tento sjezd vodníků je zábavou především pro děti, ale pobaví se i dospělí s dítětem v srdci :-). Od pondělí do pátku se tu konají průvody, divadelní společnosti hrají představení pro děti, pořádají se soutěže, dílničky nebo stezky s úkoly, provázené pohádkovými bytostmi. Vše ukončí slavnostní večer s lampionovým průvodem kolem rybníka a zanořením vodníků pod hladinu. O oblíbenosti této akce jasně hovoří fakt, že v loňském roce proběhl už 18. ročník. My se zúčastnili dvou posledních ročníků a byla to skvělá zábava.

 Autor: Martina Limbergová (Primavylety.cz)

Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále www.primavylety.cz 

Zpět do obchodu