Prodej letních medailí pro dobrou věc zahájen!
Zpět do obchodu

Registrace

Slezkoostravský hrad – místo, které málem zaniklo

Stejně jako většina větších českých měst má i Ostrava svůj hrad. Nehledejte jej ale na vysokém kopci, odkud by pyšně shlížel dolů na město. Proč? I tato historie je spojená s těžebním průmyslem, ostatně jako téměř vše v tomto kraji.

 

Historie Ostravského hradu

Slezkoostravský hrad, jak zní jeho přesný název, stojí na břehu řeky Ostravice už celá staletí. První písemné zmínky o něm se datují do roku 1297. Tehdy byl postaven jako hraniční hrad na polsko-moravské hranici. V první polovině 16. století jej nechal nový majitel Jan Sedlnický z Choltic přestavět do renesanční podoby, aby lépe odpovídal představám svých majitelů a požadavkům doby. Byly rozšířeny jeho hradby, v palácové části dostavěny obytné a hospodářské budovy, zámecká kaple a rytířský sál. Bohužel nedlouho poté přišla třicetiletá válka, během které zámek značně zdevastovala italská, švédská a dánská vojska. To nejhorší ale mělo hrad teprve potkat.

Těžba uhlí znamenala téměř konec

V roce 1714 koupil celé panství rakouský diplomat a vojevůdce hrabě Jindřich Vilém Wilczek. V druhé polovině 18. století došlo k objevu ložisek uhlí v oblasti a začalo se s těžbou. Z rodu Wilczků se stali mocní uhlobaroni, jejich hrad byl ale těžbou uhlí velmi poznamenán. Ze záznamů z roku 1804 vyplývá, že v té době byl už téměř pustý. Dílo zkázy dokonal požár v roce 1840 a o století později nejdříve povodeň a poté letecké bombardování Ostravy. Kvůli poddolování se hrad sesunul o celých 16 metrů níže a jeho stěny značně popraskaly. Po konci II. světové války připadl majetek státu, nejdříve dolu Trojice a poté Obvodnímu národnímu výboru Ostravy. Uhlí se pod hradem těžilo až do roku 1961, to už na něj byl dokonce několik let vydaný demoliční příkaz. K jeho realizaci však naštěstí nedošlo.

Snaha o záchranu se vyplatila

Na přelomu milénia odkoupilo Slezkoostravský hrad město Ostrava a pustilo se do jeho rekonstrukce. Z původního hradu se zachovala jen vstupní renesanční brána paláce, část hradebního opevnění a zřícenina části hradebního paláce. Rekonstrukcí vznikly pěkné nové prostory, kde se konají různé kulturní a společenské události, například koncerty, svatby, trhy, výstavy a mnoho jiného. Hrad je otevřený také návštěvníkům se zájmem o prohlídku. Ti se tu sice nedočkají prohlídkových tras a historických interiérů, přesto je tu pěkně. K vidění třeba expozice kovárny, kaple, zbrojnice, Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty, nebo několik akvárií s rybami našich řek a rybníků.

Autor: Martina Limbergová (Primavylety.cz)

Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále www.primavylety.cz 

 

 

Zpět do obchodu

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení